Naše švadlenky a jejich příběhy – 1. část

Milí čtenáři,

V našich článcích Vám často vyprávíme o materiálu, ze kterého vyrábíme naše recyklované tašky či pouzdra. Tentokrát Vám budeme vyprávět příběh našich výrobků z trochu jiného úhlu, a sice z pohledu těch, které je pro nás s láskou šijí: šikovných švadlenek z šicí dílny sociálního podniku FOVY s.r.o. (dříve Chráněné dílny Fokus Vysočina).

Paní Ivanka a paní Marie v šicí dílně

Může se to stát každému z nás…

Každý z nás to určitě zná: občas se stane, že prožijeme stresové období, spojené třeba se situací v práci nebo v osobních vztazích. Co když ale tato období trvají déle… Stres pak může v těle vyvolat vážnější reakce, jež spustí rozvinutí duševního onemocnění, například chronické úzkosti či deprese. Těmi podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví projde v Česku každý rok přibližně každý pátý člověk. 

Duševní onemocnění ale nevznikají pouze vlivem vnějšího prostředí, mohou být i vrozené. V některých případech může dojít k tomu, že onemocnění přejde do chronického stavu. Duševní choroba pak danému člověku znemožňuje běžné fungování ve společnosti.

Sociální podnik FOVY v Chotěboři se lidem s duševním onemocněním snaží nabídnout možnost, jak se do společnosti opět začlenit a jak najít ztracené sebevědomí a víru v sebe sama. To se jim podle rozhovorů se švadlenkami Alenou, Eliškou, Marií a Romanou, které se podílejí i na šití výrobků značky FOREWEAR, daří na výbornou. Níže vám přinášíme příběhy pěti švadlenek, kterých jsme se zeptali na to, co jim práce v dílnách přináší a co je k ní přivedlo.

Paní Pavlínka a paní Eliška při šití recyklovaných pouzder na mobily pro O2

O dílnách…

Šicí dílna sociálního podniku FOVY se nachází v Chotěboři, městečku ležícím na úpatí Žďárských vrchů. Jejich činnost má v regionu dlouhou tradici, která sahá až do roku 1992, kdy byly založeny v Želivě. V současnosti pod hlavičkou tohoto sociálního podniku funguje osm chráněných dílen. Zaměřují se na rukodělné, šicí či opravárenské činnosti, některé ale fungují i jako prádelna, lesní četa nebo občerstvení. Jak zmiňuje vedoucí šicí dílny v Chotěboři, paní Vlasta Teclová, cílem podniku je podporovat lidi s duševním onemocněním, případně jiným handicapem takovým způsobem, aby mohli vést plnohodnotný život podle svých představ.

Šití nás baví říkají švadlenky z Chotěboře

Spojuje je radost z povedené práce. Nebojí se overlocku, ani zaoblených rohů tašek na dokumenty. Paní Eliška, Alena, Romana, Marie a další Eliška – těchto pět žen si prošlo tvrdou životní zkouškou. I díky sociálnímu podniku FOVY a šicím zakázkám od FOREWEAR ale dokázaly přijít na jiné myšlenky a znovu se obout do života. Teď si užívají vnoučat a svých koníčků. V tom, co je pro ně nejdůležitější hodnotou, ale mají jasno – je to zdraví.

Alena: vyučená dámská krejčová, zahradnice a chovatelka jorkšírů

Paní Alenka šije svačinové tašky z recyklovaného textilu pro společnost IKEA

Paní Alena (53 let) se dostala do šicí dílny spíše náhodou. Docházela na Úřad práce, kde jí paní řekla, že v sociálním podniku FOVY shánějí pracovnici na šicí dílnu. Když tam ale dorazila, místo už bylo obsazené. Paní Aleně ale přálo štěstí: jelikož je vyučená dámská krejčová, místo se pro ni nakonec našlo. V dílně pracuje již čtyři roky. Paní Alenka nejčastěji stříhá jednotlivé díly a našívá cedulky. Po práci se vždycky těší na návštěvu vnoučka Dominička, na své čtyři yorkšíry a práci na zahrádce.

Maruška: bojovnice, která překonala rakovinu

Paní Maruška při šití obalů na knihu s motivem Nuselské radnice pro MČ Praha 4

Někdy člověka život nešetří. Paní Maruška (51 let) pracuje v šicí dílně od roku 2001, a to 23 hodin týdně. Nejčastěji šije síťky a saky pro rybáře a na výrobcích FOREWEAR sešívá gumy a stříhá. V roce 2015 jí zjistili rakovinu levého prsu a prodělala dlouhou a naštěstí účinnou léčbu a operaci. „Všechno jsem zvládla a díky svému úsilí jsem dnes vyléčená. Do budoucna bych si přála, aby se mi nemoc nevrátila a abych mohla ještě dlouho pracovat v šicí dílně,“ říká s vděčností Maruška. Kromě práce má i různé koníčky: kupuje si časopisy, luští v nich křížovky a posílá je. Chtěla by být štíhlejší, tak jezdí na kole, na rotopedu a chodí s přítelem na dlouhé procházky. Také si oblíbila práci doma v kuchyni, někdy ráda něco dobrého uvaří a upeče.

Eliška: vyučená elektromechanička, kterou šití baví

Paní Eliška šije kapsičky na cestovní doklady pro společnost Veolia

Paní Eliška (47 let) se do šicí dílny dostala přes svou lékařku a pracuje zde již 5 let. Nejvíce ji baví šít interiéry, ale i výrobky pro značku FOREWEAR, na které našívá gumy. A jak se v dílně ocitla? Po 25letém manželství, ze kterého má syna Karla a dceru Kateřinu, se rozvedla pro velké neshody ve výchově, nyní je v částečném invalidním důchodu. Je ráda, že v tomto těžkém období má práci, která ji baví a ve které je obklopená spoustou dobrých lidí.

Marie: šéfka FOREWEAR výroby v dílnách a trojnásobná babička

Paní Marie šije recyklované obaly na knihy pro Prague City Tourism

Když potkáte v dílnách tuto upravenou sympatickou blondýnku, je hned jasné, že mluvíte s někým, kdo se vyzná ve své práci. Marie (56 let) v šicí dílně pracuje od roku 2017 a za tu dobu se vypracovala na vedoucí výroby pro značku FOREWEAR. Zodpovídá za to, aby vše na výrobcích bylo přesně, jak má podle výrobní dokumentace, v požadované kvalitě a počtech. Když je potřeba, sama zastane všechny části výroby. Troufne si i na kulaté rohy v obalech na tablety. Práci vyvažuje plaváním, jízdou na kole a prací na zahrádce. K tomu všemu si stíhá užívat i svou roli trojnásobné babičky.

Eliška: šikovná švadlenka, milovnice přírody a nordic walking procházek

Paní Eliška šije obaly na knihy s citáty z dětských knížek pro Městskou knihovnu v Praze

Když si zajdete v okolí Chotěboře na procházku, dost možná zde natrefíte na Elišku (53 let), která se nadchla pro nordic walking chůzi. Paní Eliška totiž miluje pobyt v přírodě, kde si nejlépe odpočine. Dlouholetý tlak a rostoucí nároky ve firmě, kde dříve pracovala, pro ni byly natolik velkou psychickou zátěží, až se stala částečně invalidní. Do běžného pracovního procesu se vrátit nemohla, tři roky proto pracovala jako profesionální chůva. Pak se ale doslechla o šicí dílně, ve kterých teď pracuje již jeden rok. Budoucnost neplánuje, přeje si pouze zdraví své i své rodiny a další vnoučátka.

Markét se švadlenkami a vedoucí šicí dílny Vlastou při návštěvě v Chotěboři

Zajímají Vás osudy našich dalších švadlenek? Přečtěte si druhý díl tohoto článku. A k tomu si můžete pustit všechny švadlenky naživo v reportáži o FOREWEAR a chráněné dílně z léta 2019 v pořadu ČT 1 Gejzír.

Pokud Vás po přečtení těchto příběhů napadne, že byste chtěli naše švadlenky podpořit, například tím, že Vám budeme moci ušít zakázku recyklovaných výrobků značky FOREWEAR v designu přímo pro Vaši společnost, nesmírně nás to všechny potěší. Těšíme se na kontakt od Vás.

Za FOREWEAR zdraví,

Anežka a Markét

Komentáře