I v nedokonalosti je krása

Milí čtenáři,
tentokrát jsem si pro Vás připravila téma velmi zajímavé a dá se říci též klíčové pro naši činnost ve FOREWEAR. Budu psát o specifikách recyklovaného materiálu. Proč? Občas se stává, že se ptáte, jak je možné, že je materiál pokaždé malinko jiný a „nedokonalý“. Odpovědi právě na tuto otázku se dozvíte, když budete pokračovat ve čtení. Tento článek také navazuje na předchozí článek, ve kterém píšu o recyklaci oblečení a textilních přebytků.

Viditelné bílé nitky na obalu na tablet

Jak je to tedy s recyklovaným materiálem jako takovým?

Když jsme v roce 2014 měli naši první velkou zakázku 500 zápisníků pro T-mobile, poprvé jsme se potýkali s velkým problémem, který nastal v souvislosti s recyklovaným materiálem. Materiál byl místy tlustší a na některých kusech recyklované textilie také nechytl dostatečně dobře tisk. Materiál občas v několika vrstvách nešel prošít na šicích strojích švadlen v chráněné šicí dílně. Měli jsme tudíž dost zdánlivě kazových kousků. Naštěstí jsme se v dílně domluvili a švadlenky z kazových kousků vystříhaly použitelné kusy a ušily z nich menší výrobky, například obaly na mobily anebo vizitkáře. Vše se nám tak podařilo zužitkovat a postupně rozdat či prodat.

Tisky zápisníků pro T-mobile v roce 2014

Od té doby jsme se s recyklovaným materiálem naučili lépe pracovat, máme pečlivě a striktně nastavený kontrolní proces, takže přestože z textilní továrny nedokážou poslat vždy identickou roli materiálu, vše kontrolujeme u tiskaře, následně u švadlen v chráněné dílně a poté ještě při kompletaci a visačkování výrobků. Je naší ctí, aby konečné výrobky byly krásně ušité a v nejlepší kvalitě, jakou umožní recyklovaný materiál.

Desky pro Petru Drahoňovskou s bílými nitkami na barevném tisku

I tak se nám občas stává, že do recyklovaného materiálu se semelou různé kousky z textilních přebytků a někdy i výplňové části. Proto je materiál občas tlustší, občas tenčí, občas má malé žmolky shluků nití.

Shluky bílých nitek viditelné na barevném tisku

Občas pracujeme s várkou materiálu, která má příměsi a drobné kousky, pod nimiž tisk nechytí a které se mohou odloupnout.

Několik odlupujících se kousků na tisku

Někdy je textilie i víc chlupatá a ne tak hladká, jako jiné várky; někdy se nám do ruky dostane role textilie, která má v sobě příměsi jinak barevných nití, což dává materiálu zajímavý vzhled.

Jinak barevné nitky v bílé recyklované textilii

Nic z těchto „specifik“ materiálu nemá vliv na funkčnost výrobku. Vždy jsme to brali tak, že materiál není a nemůže být dokonalý a každá várka výrobků je trochu jiná, a tím i „jedinečná“, a náš zákazník pochopí, že se jedná o recyklovanou textilii, která může mít malé vady na kráse. K výrobku si najde svůj vztah a dle odezvy, kterou máme, si výrobek i přes malé nedokonalosti zamiluje.

Nitky a žmolky na výrobcích z recyklované textilie pro jazykovou školu Channel Crossings

Jsme moc rádi, že FOREWEAR už je pro některé naše zákazníky love-brand a vracejí se k nám a že se jedná jak o jednotlivce, tak o firmy, se kterými tak dlouhodobě spolupracujeme. Pokud i vy jste z firmy, která od nás ještě nemá limitovanou designovou edici výrobků s potiskem na míru, moc rádi Vám ji vyrobíme. Neváhejte se nám ozvat.

Za FOREWEAR zdraví,
Markét

Komentáře