Usměvavá Verča, nová prodavačka v obchůdku Koloběh

Víte, kam putuje darované oblečení 👕👗👡 z námi organizovaných firemních sbírek? Do obchůdku Koloběh. A teď jsou Koloběhy už dva. V tom prvním od února 2019 pracuje slečna Veronika, se kterou Vám přinášíme rozhovor právě v tomto článku.

Verča v obchůdku Koloběh, Dittrichova 9

Jak to vypadá v nově otevřeném obchůdku v Nuslích? Statečně na kameru v reportáži Praha TV promluvily Veronika Moudrá z Borůvka Praha o.p.s a dvě prodavačky, Věrka a nová Veronika z našeho rozhovoru níže. Až budete mít cestu kolem, anebo vytřídíte nějaké nevyužité oblečení, hračky či knížky, určitě se v obchůdcích zastavte.

Reportáž TV Praha o Koloběhu v Nuslích

Jak to celé funguje? Obchůdek Koloběh, kde Veronika pracuje, je provozován Borůvkou Praha o.p.s. S Borůvkou ve FOREWEAR spolupracujeme od konce roku 2013 a pomáháme jim organizovat sbírky oblečení ve firmách. Pěkné kousky se prodají v Koloběhu a podpoří tím pracovní místo pro zaměstnankyně se zdravotním handicapem. To, co nevyužijí v Koloběhu, putuje dále k těm, kteří to potřebují (azylové domy, firmy provozující textilní kontejnery), a čas od času něco přidáme do procesu recyklace, ze kterého ve finále vzejdou recyklované výrobky FOREWEAR. Do Koloběhu můžete přinést své nevyužité oblečení a podívat se také na výrobky FOREWEAR a zakoupit si je. Máme zde barevné obaly na knihy, organizéry, kapsičky, pouzdra na mobily, tablety i zápisníky.

Vybrané výrobky FOREWEAR jsou k dispozici v obou obchůdcích Koloběh

S prodavačkou Veronikou jsem se sešla v březnu 2019 a vyzpovídala ji. Je to nesmírně sympatická, usměvavá, komunikativní a bezprostřední mladá dívka. V životě to nemá jednoduché, protože měla lehkou formu dětské mozkové obrny a na levou stranu, jak sama říká, šmajdá. Ve 12 letech měla další operaci v oblasti hlavy a během školních let neměla úplné štěstí na třídní kolektiv, který by ji vždy podpořil nebo se jí zastal. Má invalidní důchod, a přesto jí úsměv na tváři nechybí a za následující odpovědi jí patří velký dík.

Prodavačka Veronika

Verčo, jak jste se dostala do obchůdku Koloběh?

Moje sestra pracuje v šicí dílně Borůvka na Vyšehradě jako švadlena. Sama jsem dvakrát neodmaturovala z angličtiny a byla jsem doma půl roku a z úřadu práce mi nic nenabídli. Pak sestra přišla s tím, že paní mistrová se zmínila, že do Koloběhu budou hledat prodavačku. Tak jsem to zkusila a paní Zuzana, která Koloběh vede, se mne zeptala, jestli bych mohla od pondělka nastoupit, a ten samý den jsem jela podepsat smlouvu na Vyšehrad. Bylo to rychlé.

Jak dlouho pracujete v obchůdku, kolik hodin týdně?

Docházím sem od 4. února 2019 na 4 hodiny denně, celkově 20 hodin týdně. Jsem tu (pozn. Koloběh v ulici Dittrichova 9) dopoledne i odpoledne a střídám se s prodavačkou Janičkou.

Co zde děláte nejčastěji?

Přerovnávám oblečení, někdy se vybaluje nové, někdy to rovnám po lidech. Můj nový koníček je čtení knížek, co sem lidé darují. Některé dny jsou hluchá rána, lidi nevstávají brzy, hodně lidí je během oběda a pak kolem konce pracovní doby. A v mezidobí mohu něco i přečíst.

Interiér Koloběhu v Dittrichově ulici

Jak je to se zbožím v Koloběhu?

Lidi sem přináší oblečení každý den, někdy jen 5 tašek a jindy jsme doslova zavalení. Jednou paní přinesla velikánskou krabici, která byla tak těžká, že se nedala vytáhnout nahoru po schodech. Oblečení z firemních sbírek nám chodí cca jednou týdně, naposledy přišlo oblečení ze společnosti Veolia. Nejvíc se lidé shánějí po dětském oblečení, bundách, košilích a hračkách. Nebo šatech, když byla plesová sezóna.

Kdo jsou zákazníci?

Nejvíc sem chodí lidi, co bydlí poblíž, nebo poblíž pracují. Párkrát sem jde někdo poprvé, protože to tu teprve objevil a nevěděl, že to tu je. Hodně sem chodí cizinci.

Kdo si jezdí pro textil?

Některé pytle s oblečením, které si zde nenecháváme, čekají na kurýra. Řidič z Jedličkova ústavu to někdy vozí do Nuslí. Jednou si pro věci přijeli až z Ostravy. Jezdí si také společnosti od textilních kontejnerů.

Jaký nejunikátnější kousek se zde vyskytl?

Jednou paní přinesla, což mne pobavilo, něco jako vázy, které vypadaly jako ty z pohádky S čerty nejsou žerty, jak se s nimi omýval Máchal, a jiná paní vázy viděla a hned si je zamluvila.

Jaké máte zájmy a koníčky kromě práce?

Ráda čtu, jsem tím sama překvapená, protože jsem nečetla ani povinnou četbu ve škole. Pak se dívám na válečné filmy. Mám ráda film Tábor tygrů, ale občas tam nejdou pro sprosté slovo daleko.

Jaké máte plány do budoucna?

Plán je v květnu odmaturovat, což už je za chvíli. Pak si dát přihlášku na VŠ, na obor kriminalistika. Na VŠ jsem byla už přijatá, ale musela jsem to kvůli nedodělané maturitě odvolat, byla to škola soukromá, VŠ regionálního rozvoje a bankovní institut AMBIS.

Co by do Vás nikdo neřekl?

Mám sen vyzkoušet si překážkové závody jako je Spartan race a Predator. Také proto, že jsem na základce prošla šikanou a chtěla bych ukázat svým bývalým spolužákům, že mám na víc, než si myslí.

Verčo, děkuji Vám za milý rozhovor, a ať se Vám daří 😊
Markéta

Vstup z ulice do Koloběhu, Dittrichova 9

Verču, Janičku, Věrku nebo paní Zuzanu potkáte v obchůdcích Koloběh, které se nacházejí na adrese Dittrichova 9 kousek od Karlova náměstí v Praze a Nuselská 70 na Praze 4. Otevřeno mají každý pracovní den od 10 do 17 hodin. Na Facebooku Koloběhu můžete též sledovat akce levná pondělí a vše za polovic.

Vstup z ulice do Koloběhu, Nuselská 70, je z ulice Pod Pramenem

Do Koloběhu můžete z vlastní iniciativy a bez předchozí domluvy zanést své oblečení, které již nevyužijete. Podpoříte tím alespoň malým dílem fungování těchto hezkých a užitečných míst a možnost pracovního umístění jejich zaměstnankyň. Vše v obchůdku je získáváno darem od jednotlivců nebo sbírkou mezi zaměstnanci různých společností. Nákupem zde také podporujete udržitelnou módu. Najdete zde dámský, pánský i dětský textil, hračky, bižuterii a obuv, prostě kvalitní módu z druhé ruky. Výtěžek z prodeje darovaných věcí jde na podporu vytvořených pracovních míst pro handicapované.

Interiér Koloběhu v Nuselské ulici

A pokud budete chtít být informováni o akcích výměn oblečení pro veřejnost, které spoluorganizujeme nebo o nich dáváme vědět, sledujte náš Facebook, nebo nám na sebe pošlete mail a o všem Vás budeme včas informovat 🙂

Krásné jarní dny za FOREWEAR přeje,

Markét

Komentáře