Ohlédnutí za roky 2016 až 2018, výsledky a bilancování

Milí čtenáři,

ke konci roku 2018, ale i obecně ke každému konci, třeba i nějakého projektu či aktivity, se hodí bilancovat. Ohlédnutí zpět je důležité z vícero důvodů.

Můžeme se pochválit za skvěle odvedenou práci, pokochat se výsledky, být pyšní na to, co jsme dokázali. Můžeme si jasně říci, co se až tak moc nepovedlo, a sepsat si důvody, proč se to nepovedlo. Můžeme analyzovat situace, které se vůbec, ale vůbec nepovedly, nebo zvážit, zda směr, kterým se ubíráme, dává smysl.

Dnešní článek, jak už jste dobře pochopili, se bude týkat bilancování v našem projektu FOREWEAR. Podíváme se na naše výsledky z pohledu čísel, a to za roky 2016, 2017 a letošní rok 2018. Sečetli jsme počty sbírek oblečení a našich firemních zakázek. Snažíme se o měřitelnost dopadu naší činnosti, takže vždy sledujeme počty kg z jednotlivých sbírek oblečení a orientační hodnotu, kterou má oblečení v případě prodeje v charitativním obchůdku Koloběh v Praze, který provozuje nezisková organizace Borůvka Praha a předáváme jim veškeré vysbírané oblečení.

Koláž z firemních zakázek pro Pražské vodovody a kanalizace, O2, Sanofi a Channel Crossings

Koláž z firemních zakázek pro Pražské vodovody a kanalizace, O2, Sanofi a Channel Crossings

Bilancování je pro nás důležité ještě z jednoho důvodu. Dali jsme si veřejný závazek v rámci Cílů udržitelného rozvoje Strategie ČR 2030 (Odpovědná výroba a spotřeba), že od července 2018 do července 2019:

  1. Navážeme minimálně 8 firemních spoluprací na sběru oblečení vč. zakázek na recyklované designové propagační firemní předměty
  2. Zajistíme práci pro 3-4 švadlenky v chráněné šicí dílně
  3. Pomůžeme vybrat mezi zaměstnanci firem a veřejností minimálně 2 tis. kg oblečení a předat ho k dalšímu využití

Jak si tedy stojíme?

Než se podíváme na jednotlivé roky podrobněji, povíme Vám, jak je to s takovou běžnou sbírkou oblečení, kterou ve firmách pořádáme. Pod tímto odkazem je detailně rozepsáno, jak spolupráce s námi probíhá. Výsledky sbírek oblečení jsou opravdu různé, někde je účast a zapojení zaměstnanců větší, někde menší. V průměru (pokud bereme v potaz poslední 3 roky) se ze sbírky odváží várka cca 150 kg oblečení (případně i doplňků a hraček), pro Vaši představu to je asi 12 velkých pytlů o váze cca 11-12 kg na pytel a jezdí si pro to pan řidič z Borůvky, kterému to ve firmě pomohou naložit a vše převeze do Koloběhu na vytřídění.

Sbírka oblečení ve společnosti Johnson & Johnson

Sbírka oblečení ve společnosti Johnson & Johnson

Rok 2016

V roce 2016 proběhlo ve spolupráci s naší spřátelenou organizací Borůvka Praha celkem 9 sbírek oblečení, např. ve Staropramenu, v Tchibu a v městské části Praha 4. Celkem se při nich vybralo 880 kg oblečení. Z tohoto oblečení se část vytříděná pro obchůdek Koloběh při součtu za celý rok prodala zhruba za částku 40 000 Kč. Pro 4 firmy jsme vyrobili ekologické dárkové předměty v jejich vlastním designu – viz naše Portfolio.

Recyklované zápisníky pro společnost Nielsen

Recyklované zápisníky pro společnost Nielsen

Rok 2017

V roce 2017 proběhlo celkem 9 sbírek oblečení, např. ve Veolii, Ricoh, Channel Crossings, Nielsen. Celkem se při nich vybralo 1880 kg oblečení. Z tohoto oblečení se část vytříděná pro obchůdek Koloběh prodala zhruba za částku 60 500 Kč při součtu za celý rok. Pro 13 firem jsme vyrobili recyklované reklamní předměty s potiskem na míru.

Recyklované obaly na knihy jako vánoční dárky pro Etnetera Activate

Recyklované obaly na knihy jako vánoční dárky pro Etnetera Activate

Rok 2018

V roce 2018 proběhlo celkem 11 sbírek oblečení, např. v O2, JnJ, Mall.cz, Edenred. Celkem se na nich vybralo 1476 kg oblečení. Z tohoto oblečení se část vytříděná pro obchůdek Koloběh prodala zhruba za částku 85 500 Kč při součtu za celý rok. Pro 10 firem jsme vyrobili barevné obrandované propagační předměty s potiskem na míru.

Recyklovaná kapsa (etue) na drobnosti pro MČ Praha 4 s motivem nuselské radnice

Recyklovaná kapsa (etue) na drobnosti pro MČ Praha 4 s motivem nuselské radnice

Za poslední 3 roky jsme tedy pomohli uspořádat 29 sbírek oblečení a vysbírat 4236 kg oblečení. Průměrně jsme vysbírali 1412 kg oblečení za rok. Díky této aktivitě tak charitativní obchůdek Koloběh vydělal prodejem oblečení průměrně 62 000 Kč za rok.

Chceme-li se pochválit, můžeme poukázat na to, že zaměstnankyně obchůdku Koloběh s určitým hendikepem mají i prostřednictvím námi domlouvaných firemních sbírek oblečení práci. Předcházíme vzniku dalšího a dalšího textilního odpadu tím, že ho vracíme zpět do oběhu, ať už k dalšímu nošení, zpracování nebo k recyklaci.

Paní Věra v obchůdku Koloběh, Dittrichova 9, Praha

Paní Věra v obchůdku Koloběh, Dittrichova 9, Praha

Dáváme práci 4-5 švadlenám v chráněné šicí dílně v Chotěboři a víme, že na šití a stříhání výrobků FOREWEAR se podílí celkem 9 žen v šicí dílně, občas i nějaký muž na výpomoc. Vyrobili jsme stovky praktických recyklovaných výrobků jako obrandované propagační firemní předměty, které by obdarovaným měly sloužit co nejdéle, jsou ručně šité a šíří celý příběh spolupráce.

Švadleny v chráněné šicí dílně při práci na zakázce pro MČ Praha 8

Švadleny v chráněné šicí dílně při práci na zakázce pro MČ Praha 8

Jak je to s dopadem naší činnosti?

V každodenní realitě by se mohlo zdát, že se neděje zase nic tak zásadního, že sesbíráme tam 40 kg, jinde zase 90 kg textilu. Když se ale na svou aktivitu podíváme souhrnně, vidíme, že se naše společné každodenní úsilí vyplácí. Dopad sice není tak zásadní, jak bychom si přáli, ale zatím je to tak akorát, co je v našich silách zvládnout. Víme také, že jsme součástí něčeho „většího“, směru, kterým se chceme v dnešním světě ubírat. Je to směr neplýtvání, nevytváření odpadů či jejich znovuvyužívání, když už vzniknou, je to směr cirkulární ekonomiky, kdy je cílem, aby daná věc (i v různých pozměněných podobách) co nejdéle sloužila. O celé problematice módního a textilního průmyslu napsala knížku Příběh skříně naše kamarádka Veronika. A je nám ctí, že jsme se ocitli též ve speciální příloze Hospodářských novin na téma Cirkulární ekonomika.

Píšou o nás v příloze HN na téma cirkulární ekonomika

Píšou o nás v příloze HN na téma cirkulární ekonomika

Při bližším zamyšlení vidíme, že částka, za kterou charitativní obchůdek oblečení v dobrém stavu prodá, je vlastně velmi malá na to, jaké mají provozní náklady a kolik práce a úsilí je spojeno s organizací sbírek oblečení, domlouváním odvozů, s tříděním, naceňováním oblečení k prodeji apod. Z dalších informací víme, že tento charitativní obchod stále není finančně soběstačný, i když už o něm hodně lidí ví, nosí jim oblečení, vozí se tam oblečení z našich i jiných sbírek.

Celkově je to o apelu na širší veřejnost, aby se postupně zamýšlela a podnikala kroky k tomu, že nebude nutně každý kousek svého šatníku nakupovat nový a v módních řetězcích, ale abychom vzali v potaz, že podobné obchůdky a second handy se mohou stát alternativou „fast fashion“ nákupů. To jim zajistí dlouhodobé fungování, zamezí vzniku dalšího a dalšího budoucího textilního odpadu a zároveň nakupujícím udělá radost ze zánovních zachovalých a neotřelých kousků do jejich šatníku.

Charitativní second hand Koloběh, provozovaný organizací Borůvka Praha

Charitativní second hand Koloběh, provozovaný organizací Borůvka Praha

Vidíme, že naše činnost smysl má, a když to jen trochu půjde, i nadále se budeme věnovat tomuto podnikání s určitým pozitivním přesahem. Věříme, že také v příštím roce Vás, naše čtenáře, a také další firmy, zapojíme do celého textilního koloběhu a pomůžeme tak vytvořit pozitivní návyk na neplýtvání, udržitelnou spotřebu a nákup firemních propagačních předmětů s pozitivním dopadem, které firmy mohou získat v rámci náhradního plnění jako daňově odečitatelnou položku, jsou ručně šité v Čechách a ještě recyklované.

Máte-li náměty na spolupráci s námi, těšíme se na Váš kontakt. Děkujeme Vám za Vaši přízeň v letošním roce, ať je pro Vás jeho závěr poklidný a co nejpříjemnější, a přejeme Vám hezké Vánoce a vše nejlepší v roce 2019.

Švadleny a pomocníci v chráněné šicí dílně na Vánoce 2018

Švadleny a pomocníci v chráněné šicí dílně na Vánoce 2018

Za FOREWEAR, Markét

Komentáře