Eva z Přestupní stanice – rozhovor

Jedna z věcí, na kterých nám ve FOREWEAR záleží, je to, aby oblečení z akcí, které organizujeme nebo jim jsme partnery, bylo co nejlépe využito. A aby lidé, kteří se sběrů oblečení účastní, věděli, komu jejich oblečení dále pomáhá. Jde o to, že na recyklaci na naše výrobky FOREWEAR jde jen velmi malá část všeho oblečení, které do sbírek přinesete. Nám to ale vůbec nevadí. Materiálu na naše výrobky nepotřebujeme mnoho a máme naopak velkou radost z toho, že většina oblečení, které se nashromáždí, je ještě v dobrém stavu, takže může pomoci dalším lidem.

V tomto rozhovoru jsme vyzpovídali Evu Dudovou, tvář další organizace Přestupní stanice, se kterou jsme navázali spolupráci. Moc se nám líbí její vize a jsme rádi, že jsme Přestupní stanici mohli přispět várkou oblečení z lednového Bazárku – The Swap.

 

Eva Dudová z Přestupní stanice, autor fotografie: Lukáš Řezník z Daily offline

Eva Dudová z Přestupní stanice, autor fotografie: Lukáš Řezník z Daily offline

Evu určitě nepřehlédnete, je to vysoká, kudrnatá, neskutečně milá, akční a přátelská osoba. Vystudovala sociální práci a teď dokončuje magistra na řízení sociálních organizací. Láká ji sociální inovace a sociální podnikání, neobvyklé přístupy, otevírání obvykle uzavřeného světa sociální práce dalším lidem a vzájemné propojování.

Co je „Přestupka“? Jak jim můžete přispět? Co Evu štve? Kdo je gentleman pan Václav? Kam zajít na „slum poetry“ a limonádu? Přečtěte si v rozhovoru s Evou 🙂

Evi, co Tě v životě a v práci žene vpřed?

Mám v sobě velkou naštvanost. Když to zjednoduším a jdu přímo k jádru, tak to je můj motor. Štve mě ohromný pokrok na poli medicíny, technologie, lidských práv, ekologie, a přesto zamrznutí v sociálních otázkách. Dráždí mě, když denně zažívám momenty, u kterých se divím, že se tohle stále ještě děje. A mě nebaví se dívat na situace, které mi přijdou špatné ze samé podstaty a já cítím bezmoc. Nelíbí se mi, když mi někdo říká, že tak to prostě chodí. A odmítám připustit, že to nejde změnit, že nejsou jiné cesty a že je lepší nechat to být. Hell no. A tak se moje naštvání spojuje s entuziasmem a vytváří podivnou směs aktivit, které naštěstí lákají další lidi, které také nebaví jen přihlížet. 

Jak jsi přišla na nápad Přestupní stanice?

Přestupní stanice je kolektivní dílo a vzešlo ze zkušeností v předchozím projektu, který zaměstnával lidi bez domova u různých zaměstnavatelů. Dali jsme tomu dva roky a pak přišli na to, že se musíme posunout nebo udělat něco úplně jiného. Naše práce totiž hodně krachovala na náhlé změně v životě lidí bez domova, na obstrukcích ze strany státu i na spoustě stereotypech. Viděli jsme oboustranný strach, jak u klientů, tak u zaměstnavatelů. A tak jsme si řekli, že udržíme všechno, co jsme už rozjeli, akorát si pro to najdeme prostor a budeme to mít pod kontrolou. Předtím jsme těžko hledali místo na kulturní akce, neměli jsme vlastní prostory, byli jsme dobrovolníci (což jsme i teď, akorát si připadáme víc jako sponzoři) a spíš jsme hledali, na jaké konající se akce bychom se mohli nacpat, než abychom vytvářeli svoje. Chtěli jsme původně kavárnu, ale nakonec převážil názor, že když už máme my i klienti zkušenosti s prodejem oblečení, tak to prostě otevřeme ve velkém a ty lidi zaměstnáme u sebe.

Téma lidí na ulici

Téma lidí na ulici

Jak to celé funguje a kdo a proč je ve vašem týmu?

Pointa podniku je tak krásná, že se u toho vždycky tetelíme. Přestupní stanice má být obchodem převážně s použitým, ale výběrovým oblečením, kde prodavačem bude osoba bez domova, která tak získá pracovní zkušenost a zároveň to bude komunitní prostor, ve kterém budou kulturní akce. Oblečení nám lidé darují. Hodně nám nahrává zrychlený konzum, takže dostáváme opravdu hezké a sotva nošené věci, které pak pereme v sociální firmě Zelený ostrov. Vedle oblečení ale budeme nabízet i produkty spřátelených organizací nebo firem. Náš prodavač u nás nebude napořád, jsme pro něj opravdu jen přestupní stanicí, kde má během několika měsíců možnost připravit se na žraločí pracovní trh, beze stresu a s naší podporou. Zatímco bude u nás, zapracuje na své finanční, bytové, zdravotní a třeba vztahové situaci. Bude nám parťákem a bude se podílet na chodu celé Přestupky. Komunitní místo má být nejen o akcích. Chceme být prostorem, kde se lidé scházejí v průběhu dne, kde mohou posedět, povídat si, dát si něco k pití a počkat si na večerní autorské čtení, slam poetry nebo promítání filmu. Chceme tím bořit hranice a stavět mosty…

Tým Přestupní stanice, Eva druhá z leva

Tým Přestupní stanice, Eva druhá z leva

Kdo u vás bude prodávat?

Prvním prodavačem je u nás Václav, který na ulici žije už pěkných pár let. A nám se moc líbil hned napoprvé, chodil napřed do našich počítačových kurzů, vždycky přišel včas a psal ty nejkrásnější e-maily (svým chováním se u mě vypracoval mezi TOP 10 gentlemany). Chtěli jsme dále spolupracovat i po konci kurzů a Vašek se s námi nadšeně vrhl do SIA (Social Impact Award) a byl naší oporou po celou dobu. Navíc se zapojil do Platformy pro sociální bydlení a je v ní silným hlasem, za což jsme moc rádi a líbí se nám myšlenka, že se bije za práva dalších lidí v obtížné bytové situaci. Protože jsme dlouho hledali prostor, Václav si mezitím našel práci a teď slaví další úspěchy, například před týdnem začal i bydlet. Jakmile ale Přestupka otevře, pustí se do ní s námi, i když trochu omezeně.

Pan Václav

Pan Václav

Co se děje s oblečením, které máte od lidí, ze sbírek a z našeho Bazárku The Swap?

Darované oblečení včetně toho z vašeho Bazárku (bylo toho 17 pytlů + krabice) probereme, vyzkoumáme co se nám hodí do obchodu, co se dá darovat azylovým domům, poradnám a co už je jen na materiál. To, co nám zbude, roztřídíme, dětské oblečení, které neprodáváme, dáme do poradny R-mostů, stejně tak domácí oblečení do jejich azylového domu. Další várku věcí schováváme pro Koloběh, Armádu spásy, Sestry Matky Terezy a materiál dáme Potexu. R-mosty jsou organizací fungující na Žižkově, původně se zaměřovali především na romské obyvatele, ale teď vedou sociální služby pro všechny lidi v nouzi. Mají dluhovou poradnu, azylový dům, Job club a sklady s nábytkem, který slouží pro lidi, co si jeho nákup nemohou dovolit. Pořádají i vzdělávací kurzy a nedávno spustili skvělý projekt Férového bydlení, který se jim moc hezky rozjíždí.

Várka oblečení darovaného Přestupní stanici

Várka oblečení darovaného Přestupní stanici

Jak může pomoci každý z nás? (co hledáte, potřebujete)

Jestli máte plné skříně věcí, které se vám už nehodí, v koutě se vám válí kytara anebo v šuplíku dávno napsané povídky, přijďte, vemte všechno s sebou a pojďte se seznámit s novými lidmi. Uspořádáme koncert a budeme rádi, když nám ty povídky při dramatickém svitu lampy přečtete. Oceníme oblečení i lidi, kteří si budou chtít koupit něco na sebe, popovídat jak s námi, tak s Václavem a pak si třeba sednout a půl dne psát diplomku nebo divadelní hru, limonádu už jim k práci obstaráme. Čeho se bojíme je, že se nás lidi budou bát, tak pojďme své strachy navzájem nabourávat.

Třídění oblečení z Bazárku - The Swap z konce ledna 2017

Třídění oblečení z Bazárku – The Swap z konce ledna 2017

Jaké máte plány do budoucna?

Teď je náš nejbližší plán podat daňovou uzávěrku a nic při tom nepokazit 😀 a mezitím chceme pracovat na obchodu, takže teď řešíme jak a čím ho vybavíme, jaký bude zavěšovací systém oblečení a co bude za program na VIP otevírací párty, kterou už tak dlouho slibujeme přispěvatelům na Hithitu. K tomu nás čeká předělání webových stránek, zajištění programu i na další týdny a měsíce a voila, v březnu bychom snad mohli otevírat. A pak plánujeme být vybalancovaným „hispta place in da Žižkoff, yo!“ a přesto si udržet trochu toho punku v těle, ono to při dobrovolničení ani jinak nejde a nás by to ani jinak nebavilo. A až bude čas, nabereme dalšího prodavače a vymyslíme letní akce pro místní komunitu.

Jak bude vypadat interiér Přestupní stanice?

Jak bude vypadat interiér Přestupní stanice?

Kam za Vámi?

Naše crew bude sídlit na Chelčického 17, takže v následujících dnech tam uvidíte jen partu lidí balancující na štaflích, ale teď bude nejlepší sledovat nás na FB, to je náš hlavní komunikační kanál. A až budou webové stránky, budete si moci vybrat koho z nás oslovíte, je nás celkem šest a každý má v rukávu jiné eso, takže nabídneme službu podle toho, co poptáváte (odvoz oblečení, místo pro akce, workshop atd.).

 

Evi, děkuji moc za rozhovor, za velkou energii a srdce vložené do Tvé práce, a držíme moc palce vám všem v týmu, Václavovi i dalším lidem bez domova, kterým dáváte šanci začlenit se do pracovního života 🙂

Komentáře